Dicle Üniversitesi

Öğrenci


Tarla Bitkileri Bölümü

Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü 1992 yilinda açilmis olup, 1993 yilinda egitim-ögretime baslanmistir. “Bitkisel Üretim Programi” kapsaminda 4. sinif ögrencilerinin tercihi dogrultusunda 2002 yilindan itibaren “Tarla Bitkileri Altprogrami” olarak egitim-ögretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bölümümüzde halen 1 Profesör, 3 Doçent, 7 Yardimci Doçent ve 2 Dr. Arastirma Görevlisi olmak üzere 13 akademisyen egitim ve arastirmalarina devam etmektedir.

Bölümde 9 dönem ögrenci mezun edilmis olup, bugüne kadar toplam 190 ziraat mühendisi yetistirilmis ve 2006 yili itibariyle 4. sinif olarak halen 12 ögrenci ögrenim görmektedir. Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalinda 27 ziraat mühendisi yüksek lisans yapmistir.

Çalisma Konu ve Alanlari

Tarla Bitkileri Bölümü, Türkiye'de bitkisel üretimi en genis  sekilde temsil eden bir bölümdür. Genel egitimini tamamlayan üçüncü sinif ögrencileri yaptiklari seçimi müteakip Tarla Bitkileri Bölümü'nde son sinif olarak ögrenimlerini tamamlarlar. Tahillar, baklagiller, endüstri bitkileri, çayir-mera ve yem bitkileri bilim dallarindan olusmus olup, yetistiricilik, bitki islahi ve çesit gelistirme, biyoteknoloji, doku kültürü alanlarinda teorik ve uygulamali olarak dersler veren bir bölümdür.

Tarla Bitkileri Bölümü, bitki islahi ve biyoteknoloji yoluyla gelismis bitki çesitleri ortaya çikarirlar; ürün verimini arttirirken, dogal çevreyi koruyan sürdürülebilir ürün yetistiriciligi ve yönetimi sistemlerini planlar; ürün sistemlerinin tarim sistemi ve tarim disi ekosistemler üzerindeki etkilerini arastirirlar. Arastirma projelerine bölüm ögrencileri de istirak etmektedirler.

Bölümde, Tarla Bitkileri alaninda ziraat mühendisi yetistirmek, büyük bir üretim potansiyeline sahip olan GAP bölgesinde mevcut tarimsal sorunlari gidermek, üretime yönelik yeni bitki çesitleri ve tarim teknikleri ortaya koymak amaciyla çalismalar yapilmaktadir. Bölüm ögretim üyelerinin yaptiklari bilimsel arastirma sonuçlari ulusal ve uluslar arasi dergi, toplanti ve kongrelerde sunulur.

Arastirma ve Laboratuvar Olanaklari

Tarla Bitkileri Bölümünün arastirma ve uygulama çalismalari için 100 dekarlik arastirma alani mevcut olup, bu alanda alt bilim dallarini içeren konularda yetistiricilik ve islah çalismalari uygulamali olarak yürütülmektedir.

Bölümde protein ve yag analizlerinin yapildigi bir kimyasal analiz laboratuvari mevcuttur. Laboratuarda 1 adet Leco FP-528 marka p rotein analiz cihazi, Varian 3400 model gaz kromotografi cihazi, analizlerde kullanilan çesitli cam malzemeler, degisik hassasiyette elektronik teraziler, Memmert marka ULM 800 model kurutma dolabi, tohum elek makinesi, tohum saklama dolaplari, ögütme degirmeni, hektolitre aleti, tohumda nem ölçme cihazi, basak harman makinesi, 6'li Neo-Clevenger apareyi, yag analiz cihazi, saf su cihazi, 6'li elektrikli isitici ve çesitli kimyasal maddeler mevcuttur. Ayrica, diger bölümlerle ortak olarak kullanilan biyoteknoloji ve doku kültürü laboratuvari da mevcuttur. Tohumluk laboratuvarinin olusturulmasi için çalismalar devam etmektedir.

Arazi denemeleri ve tohumluk üretimlerinde kullanilmak üzere, 2 deneme mibzeri, 2 deneme harman makinesi (baklagil ve bugdaygiller için), 1 pamuk deneme çirçiri, 3 adet tahil ekim mibzeri, 2 diskaro, 2 pulluk, 2 kazayagi, 2 tapan, 2 gübre serpme makinesi ve 1 pülverizatör mevcuttur. Tohumluk bugday üretimi amaciyla 2006 yilinda baslayan ve AB tarafindan desteklenen bir proje kapsaminda 2 adet traktör, 1 adet pikap, 1 adet hububat sirta ekim mibzeri, 1 adet pinomatik misir ekim mibzeri, 1 adet rototiller, 1 adet 8 tonluk römork, 2 adet pulluk, 1 adet çizel, 1 adet kaz ayagi, 1 adet tapanli silindir, 1 adet sap parçalama makinasi, 1 adet tava makinasi ve 1 adet sirt tapani alinmistir.

Ayrica ürettigimiz kademeli (sertifikali) tohumluklarin islenmesi için saatte 2 ton kapasiteli modern tohum isleme ünitemiz (selektör) ile 20 m 2 genisliginde 0-10 o C sicaklik ve %0-100 arasinda nemi ayarlanabilen genetik materyallerin korunmasinda kullandigimiz bir soguk hava depomuz mevcuttur.

Egitim Ögretim Faaliyetleri ve Okutulan Dersler:

Ziraat Mühendisligi ve Bitkisel Üretim Programi çerçevesinde, Bölüm ögretim elemanlarinca, genel egitim-ögretim süresince; Tarimsal Ekoloji, Gida Teknolojisi (ortak), Genetik, Tohumluk Kontrol ve Sertifikasyon, Tahillar, Yemeklik Tane Baklagiller, Endüstri Bitkileri, Çayir-Mera ve Yem Bitkileri, Bitki Biyoteknolojisi gibi dersler okutulmaktadir. 4. sinif Tarla Bitkileri Alt Programinda ise asagidaki dersler verilmektedir:

7. Yariyil Dersleri 8. Yariyil Dersleri
Lif Bitkileri Serin Iklim Tahillari
Tibbi ve Aromatik Bitkiler Baklagil Yem Bitkileri
Bugdaygil Yem Bitkileri Yag Bitkileri
Sicak Iklim Tahillari Çayir-Mera ve Islahi
Çayir-Mera Amenajmani Nisasta ve Seker Bitkileri
Yemeklik Tane Baklagiller Bitki Islahi
Mezuniyet Tezi Çim Bitkileri
Seçmeli Ders (Alt Program Içi) Mezuniyet Tezi
Seçmeli Ders (Diger Programlardan) Seçmeli Ders (Alt Program Içi)
 

 

Alt Program Içi Seçmeli Dersler:

Seçmeli Ders (Diger Programlardan)

 

Alt Program Içi Seçmeli Dersler :

Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Tarla Bitkileri Fizyolojisi
Soganli Süs Bitkileri Yetistiriciligi  
Organik Tarim  

 

Mezunlarinin Çalisma ve Is Olanaklari

Bölümden mezun olan ziraat mühendisleri, Fakülte ve yüksekokullarda egitim-ögretim, arastirma ve yayim hizmetlerinde, Tarim ve Köyisleri Bakanligina bagli tarimsal kuruluslarda, Orman Bakanligina bagli isletmelerde, Çevre Il Müdürlüklerinde, Tarim Kredi Kooperatiflerinde, Ziraat Bankalarinda, Belediyelerde yesil saha sorumlusu olarak, yem ve gübre sanayi sektöründe, tohumculuk firmalarinda, tarla bitkilerini isleyen fabrikalarin kalite kontrol ve muhafaza servislerinde, zirai mücadele ilaçlari üretim, pazarlama ve dagitim kademelerinde, sigorta sirketlerinde, çiftlik yöneticisi, ürün danismani olarak çalisma imkâni bulabilmektedirler

AKADEMİK PERSONEL
Doç. Dr. Mehmet BAŞBAĞ  (Bölüm Başkanı )
Prof. Dr. Doğan ŞAKAR 
Doç. Dr. Tahsin SÖĞÜT
Doç. Dr. Süleyman KIZIL
Doç. Dr. Sema BAŞBAĞ 
Yrd. Doç. Dr. Aydın ALP 
Yrd. Doç. Dr. Cuma AKINCI
Yrd. Doç. Dr. Özlem TONÇER
Yrd. Doç. Dr. İsmail GÜL
Yrd. Doç. Dr. Veysel SARUHAN
Yrd. Doç. Dr. B. Tuba BİÇER
Yrd.Doç.Dr.M. Gültekin TEMİZ 
Yrd.Doç.Dr. Mehmet YILDIRIM

 
You are here  :